Your are here : HomeIngredientsExtracts & FlavoringsSpice Extracts Clove Extract by Spice Drop
| Item in Box | |
| Item(s) | 1 |
| Shelf Life | |
| Shelf Life Term | 18 to 24 Months |
| Dimension | |
| Length | 70 mm |
| Width | 80 mm |
| Height | 40 mm |
| Country of Origin | |
| Name of Country | India |
| Ingredient Type | |
| Ingredient Information | Clove Extract (Oleoresin) & Permitted Emulsifiers (INS-433 & INS-1520) |
| Type | Vegetarian |
| Weight & Packaging | |
| Net Weight | 5 ml |
| Gross Weight (with packaging) | 55 grms |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Usages & Instructions | |
| Applications | Cake,Cupcake,Chocolate,Cookies |
| Form | Semi Liquid |
Ready to use Natural Liquid Spice Extract. A rich extract of Indonesian Clove. This sweet and pungent spice goes well in curries and is also known for medicinal values.
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Please find below the shipping rates for Natural Extracts Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| Rs 0 to 1000 | Rs 100 |
Sold By : Spice Drop
Sold By : Spice Drop
Sold By : Spice Drop
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
Soft eggless chocolate cupcakes with creamy peanut butter filling and smooth chocolate frosting. A rich, nutty indulgence in every
Eggless vanilla cupcakes topped with mango buttercream and fresh mango cubes. A soft, tropical treat with the sweetness of summer
A luscious, moist coconut sponge cake soaked in a trio of creamy milks and topped with a fluffy whipped cream cloud.
Enjoy the creamy richness of Caramel Cream Cheese Pie, blending a buttery biscuit base, velvety cheesecake, and luscious caramel s