Your are here : HomeIngredientsFillings & ToppingsCrushes Malas Strawberry Crush 1000 ml
| Item in Box | |
| Item(s) | 1 |
| Shelf Life | |
| Shelf Life Term | 3 to 6 Months |
| Country of Origin | |
| Name of Country | India |
| Ingredient Type | |
| Ingredient Information | Sugar, Strawberry Pulp (35%), Water, Thickner (E440), Acidity Regulator (E330),Contains Permitted Synthetic Food Colour (E122)& Added Flavours-Natural, Nature Identical, Artificial Flavouring Substances.(Strawberry)Contains Permitted Class Ii Preservatives (E223,E211) |
| Type | Vegetarian |
| Sugar Free | No |
| Weight & Packaging | |
| Net Weight | 1000 ml |
| Gross Weight (with packaging) | 1.2 kgs |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Usages & Instructions | |
| Applications | Cake,Cupcake,Cookies,Desserts |
| Form | Semi Liquid |
Made of fresh and juicy fruits, this fruit crush can be used in both desserts and savoury recipes. The fruit crush can be used for cakes, ice cream, milk shakes, toppings and more. The fruit crush can also be blended with other product for delightful flavours of your choice.
Nutrition Facts
| Category | Specifications |
| Energy | 271.64Kcal |
| Fat | 0.02g |
| Carbohydrates | 67.75g |
| Sugar | 34.16g |
| Protein | 0.14g |
| Cholesterol | NIL |
| Saturated Fat | NIL |
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
How to Store?
How to Use?
Please find below the shipping rates for 72interactive Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| Rs 0 to 100000 | Rs 350 |
Sold By : 72interactive
Sold By : 72interactive
Sold By : 72interactive
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
Enjoy the creamy richness of Caramel Cream Cheese Pie, blending a buttery biscuit base, velvety cheesecake, and luscious caramel s
Classic Rustic Ciabatta with a crisp crust and airy interior, perfect for sandwiches or dipping in olive oil. A true artisan delig
A rich caramel ganache tart made with Callebaut Gold and W2 chocolate - a decadent dessert that melts in the mouth with smooth te
A refreshing and creamy mango mousse cake with a crunchy biscuit base. Perfect for summer desserts, it’s light, fruity, and