Your are here : HomeBakewareSilicone Moulds Samurai 110 by Silikomart
| Item in Box | |
| Item(s) | 1 |
| Warranty | |
| Warranty Duration | No Warranty |
| Weight & Volume | |
| Net Weight | 265 grms approx |
| Gross Weight | 350 grms |
| Cavity Volume | 110 ml |
| Info & Utility | |
| Material | Silicone |
| Microwave Safe | Yes |
| Oven Safe | Yes |
| Bakeware Dimension | |
| Length | 180 mm |
| Width | 338 mm |
| Height | 35 mm |
A unique and cherished shape which has enchanted the committee at Coupe du Monde de la Pâtisserie in Lyon and which bears the signature of Japan team composed by Kazuhiro Nakayama, Junji Tokunaga and Shinichi Sugita. Now, thanks to Silikomart Professional, it is possible to reproduce this shape in your laboratory, both in a baked or semifreddo version. The mould, characterized by a sinuous combination of harmonious lines, allows to make flawless monoportions or plated desserts.
Size: Ø 70 h 35 mm
Volume: 110 ml x 6 = 660 ml
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Do's :
Don’t's :
Note : Plastic Parts is not oven & microwave safe, hence don't keep it close to heat.
Please find below the shipping rates for HCO Hotel and Home Concepts Pvt Ltd Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| Rs 0 to 1000000 | Rs 150 |
Sold By : Adinath
Sold By : Butler
Sold By : HCO Hotel & Home
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
A refreshing and creamy mango mousse cake with a crunchy biscuit base. Perfect for summer desserts, it’s light, fruity, and
Eggless vanilla cupcakes topped with mango buttercream and fresh mango cubes. A soft, tropical treat with the sweetness of summer
Zesty eggless lemon cupcakes with a soft, fluffy crumb and a refreshing lemon glaze or buttercream. Perfect for summer treats and
A classic Italian focaccia with a crispy crust, infused with fresh rosemary and sea salt. Perfect for sandwiches or dipping.