Your are here : HomeBakewareChocolate Moulds3D Chocolate Moulds Pavoni Sphere - 100 mm
| Item in Box | |
| Item(s) | 1 |
| Warranty | |
| Warranty Duration | No Warranty |
| Weight & Volume | |
| Net Weight | 150 grms approx |
| Gross Weight | 250 grms |
| Mould Cavity | 1 Cavity |
| Info & Utility | |
| Material | Silicone |
| Applications | Chocolate |
| Microwave Safe | No |
| Oven Safe | No |
| Bakeware Dimension | |
| Length | 100 mm |
| Width | 100 mm |
| Height | 100 mm |
Silicone sphere moulds available in three different sizes, designed to create artistic sugar show pieces. The mould is developed in cooperation with Emmanuele Forcone. The specific three dimensional design allows a much faster cooling of the sugar. The cavity guarantees the easy demoulding of the product.
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Clean before and after every use. Store in clean and dry place. Handle with care.
Please find below the shipping rates for The Butler Hotel Super Market Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| FREE SHIPPING | |
Sold By : Butler
Sold By : Butler
Sold By : Butler
Sold By : HCO Hotel & Home
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
A rich and moist mocha coffee cake loaded with chocolate chunks, perfect for breakfast or dessert with a cup of hot coffee.
Classic Rustic Ciabatta with a crisp crust and airy interior, perfect for sandwiches or dipping in olive oil. A true artisan delig
A rich caramel ganache tart made with Callebaut Gold and W2 chocolate - a decadent dessert that melts in the mouth with smooth te
A classic Italian focaccia with a crispy crust, infused with fresh rosemary and sea salt. Perfect for sandwiches or dipping.