Your are here : HomeBakewareSilicone Moulds Kit Bubble Crown 1000 Silikomart
| Item in Box | |
| Item(s) | 1 |
| Weight & Volume | |
| Net Weight | 375 grms approx |
| Gross Weight | 450 grms |
| Cavity Volume | 1000 ml |
| Info & Utility | |
| Material | Silicone |
| Applications | Cake |
| Microwave Safe | Yes |
| Oven Safe | Yes |
| Bakeware Dimension | |
| Length | 210mm |
| Width | 245mm |
| Height | 60mm |
| Inner Dia | 180mm |
Rounded and graceful lines characterize the creative design of the Kit Bubble Crown. You will be delighted by a swirling bubbles of taste. The kit is made up of 3 silicone components: one to create the base, an element for the preparation of the inserts and lastly a mould to create the bubble crown with a total volume of 1000 ml. Silikomart Professional has been selected by the Singapore team to develop the kit by whom the components competed at the World Pastry Juniores Championship held at Sigep 2017. BASE - dia 180 h 34 mm and Volume 715 ml, BUBBLE - dia 175 h 25 mm and Volume 295 ml, INSERT - dia 153 h 6 mm and Volume 65 ml.
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Do's :
Don’t's :
Note : Plastic Parts is not oven & microwave safe, hence don't keep it close to heat.
Please find below the shipping rates for HCO Hotel and Home Concepts Pvt Ltd Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| Rs 0 to 1000000 | Rs 150 |
Sold By : 72interactive
Sold By : Adinath
Sold By : Butler
Sold By : Butler
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
Soft eggless chocolate cupcakes filled with hazelnut spread and topped with rich cocoa buttercream and crushed hazelnuts. A perfec
A rich and moist mocha coffee cake loaded with chocolate chunks, perfect for breakfast or dessert with a cup of hot coffee.
Eggless mocha cupcakes combining rich cocoa and espresso flavor, topped with silky coffee buttercream. Perfect for coffee lovers a
Rich molten lava cake made with Van Houten 55% dark chocolate, soft on the outside with a gooey, molten center - an indulgent deli