Your are here : HomeIngredientsExtracts & FlavoringsSpice Extracts Chai Masala Extract by Spice Drop
| Item in Box | |
| Item(s) | 1 |
| Shelf Life | |
| Shelf Life Term | 18 to 24 Months |
| Dimension | |
| Length | 70 mm |
| Width | 80 mm |
| Height | 40 mm |
| Country of Origin | |
| Name of Country | India |
| Ingredient Type | |
| Ingredient Information | Extracts (Oleoresins) of Ginger, Cinnamon, Black Pepper, Cardamom, Nutmeg, Clove & Permitted Emulsifiers (INS-433) |
| Type | Vegetarian |
| Weight & Packaging | |
| Net Weight | 5 ml |
| Gross Weight (with packaging) | 55 grms |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Usages & Instructions | |
| Applications | Cake,Cupcake,Chocolate,Cookies |
| Form | Liquid |
Ready to use Natural Liquid Spice Extract. An authentic spice for your Masala Chai. Flavour your tea on the go. Also can be added it to Cakes, Cookies, Chocolates to get a Spicy Aroma & Flavour.Add about 10-15 Drops in a Kg of Base material.
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Please find below the shipping rates for Natural Extracts Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| Rs 0 to 1000 | Rs 100 |
Sold By : Spice Drop
Sold By : Spice Drop
Sold By : Spice Drop
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
Rich and moist chocolate Bundt cake, perfectly shaped using a fluted cast aluminum pan. A timeless dessert ideal for gatherings.
Eggless vanilla cupcakes topped with mango buttercream and fresh mango cubes. A soft, tropical treat with the sweetness of summer
A rich and moist mocha coffee cake loaded with chocolate chunks, perfect for breakfast or dessert with a cup of hot coffee.
Moist and fluffy eggless banana cupcakes topped with cinnamon-spiced buttercream. A delicious way to use ripe bananas in a bakery-