Your are here : HomeBakewarePie & Tart Moulds 3 pcs Perforated Tart Rings
| Item in Box | |
| Item(s) | 3 |
| Warranty | |
| Warranty Duration | No Warranty |
| Weight & Volume | |
| Net Weight | 180 grms |
| Gross Weight | 300 grms |
| Info & Utility | |
| Material | Stainless Steel |
| Applications | Deserts |
| Microwave Safe | Yes - Convection |
| Oven Safe | Yes |
| Country of Origin | India |
| Bakeware Dimension | |
| Length | 80 mm |
| Width | 80 mm |
| Height | 35 mm |
These perforated tart rings are perfect for baking tarts, pies, shortbread, shortcrust pastry and single portion desserts. The tart rings have perforated holes for even baking of the crust.
Features :
Available Sizes (please choose the size from the drop down above) :
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Please find below the shipping rates for 72interactive Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| Rs 200 to 100000 | Rs 350 |
| Rs 0 to 200 | Rs 150 |
Sold By : HCO Hotel & Home
Sold By : Butler
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
A rich caramel ganache tart made with Callebaut Gold and W2 chocolate - a decadent dessert that melts in the mouth with smooth te
Rich molten lava cake made with Van Houten 55% dark chocolate, soft on the outside with a gooey, molten center - an indulgent deli
Soft eggless chocolate cupcakes filled with hazelnut spread and topped with rich cocoa buttercream and crushed hazelnuts. A perfec
Moist eggless chocolate cupcakes with crushed Oreo cookies, topped with creamy Oreo buttercream. A crowd-pleaser for kids and adul