Your are here : HomeBakewarePie & Tart Moulds 2.7 inch Perforated Round Tart Ring
| Item in Box | |
| Item(s) | 1 |
| Warranty | |
| Warranty Duration | No Warranty |
| Weight & Volume | |
| Gross Weight | 36 grams |
| Info & Utility | |
| Material | Stainless Steel |
| Applications | Deserts |
| Microwave Safe | Yes - Convection |
| Oven Safe | Yes |
| Bakeware Dimension | |
| Length | 70 mm |
| Width | 70 mm |
| Height | 20 mm |
These perforated tart rings are perfect for shortbreads, mousse, puffs, cakes and shortcrust pastries. The rings are dotted with holes to evenly cook the tart edges. The rings are flexible for an easy release and will always return to its original shape. You can pop these rings in the freeze, blast chiller and oven.
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Wash your ring before using it for the first time and wash after every use. Use for intended purposes only.
Please find below the shipping rates for 72interactive Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| Rs 200 to 100000 | Rs 350 |
| Rs 0 to 200 | Rs 150 |
Sold By : Butler
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
A moist and creamy classic Tres Leches Cake soaked in three types of milk, topped with airy whipped cream for a heavenly bite.
A luscious, moist coconut sponge cake soaked in a trio of creamy milks and topped with a fluffy whipped cream cloud.
Soft eggless chocolate cupcakes filled with hazelnut spread and topped with rich cocoa buttercream and crushed hazelnuts. A perfec
Eggless cupcakes infused with Callebaut Gold caramel chocolate, topped with caramel buttercream and golden drizzle. Rich, elegant,