Your are here : HomeBakewareChocolate Moulds 3D Small Xmas Tree Mould
| Item in Box | |
| Item(s) | 1 |
| Warranty | |
| Warranty Duration | No Warranty |
| Weight & Volume | |
| Net Weight | 200 grms |
| Volume | Below 250 ml |
| Info & Utility | |
| Material | Silicone |
| Applications | Chocolate |
| Microwave Safe | Yes |
| Oven Safe | Yes |
| Capacity | 150 ml |
| Country of Origin | Spain |
| Bakeware Dimension | |
| Width | 300 mm |
| Height | 7.3 mm |
Is Christmas on the way? Cook and decorate your house with precious chocolate, cookie or caramel Christmas trees. It is so simple, even for beginners, just pour the chocolate, let it cool and assemble.
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Do's :
Don’t's :
Please find below the shipping rates for Green Kitchen Works Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| FREE SHIPPING | |
Sold By : Butler
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
Moist and fluffy eggless banana cupcakes topped with cinnamon-spiced buttercream. A delicious way to use ripe bananas in a bakery-
A rich and moist mocha coffee cake loaded with chocolate chunks, perfect for breakfast or dessert with a cup of hot coffee.
blueberry cupcake, eggless cupcake, fresh blueberry recipe, blueberry buttercream, summer cupcake, fruity dessert
Soft eggless chocolate cupcakes with creamy peanut butter filling and smooth chocolate frosting. A rich, nutty indulgence in every