Your are here : HomeBakewareSilicone Moulds Pavoni Top06
| Item in Box | |
| Item(s) | 1 |
| Warranty | |
| Warranty Duration | No Warranty |
| Weight & Volume | |
| Net Weight | 200 Gram Approx |
| Mould Cavity | 2 Cavity |
| Cavity Volume | 185 ml |
| Info & Utility | |
| Material | Silicone |
| Microwave Safe | Yes |
| Oven Safe | Yes |
| Country of Origin | Italy |
| Bakeware Dimension | |
| Length | 190 mm |
| Width | 190 mm |
| Height | 10 mm |
A brand new line of silicone moulds created in cooperation with Emmanuele Forcone, World Champion Pastry Chef. The moulds, representing natural shapes and new concepts, allow unique garnishes to be created that can enhance any creation with an interplay of volumes and textures.
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Wash your mould before using it for the first time. Soak in soapy water to wash after every use. Use for intended purposes only. Allow baked goods to cool before demoulding. Keep away from direct contact with flame. Don’t use for food that generate free oil. Do not use above 230 celsius . Do not use sharp tools in the moulds.
Please find below the shipping rates for The Butler Hotel Super Market Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| FREE SHIPPING | |
Sold By : Green Kitchen
Sold By : Adinath
Sold By : Adinath
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
Rich and moist chocolate Bundt cake, perfectly shaped using a fluted cast aluminum pan. A timeless dessert ideal for gatherings.
Enjoy the creamy richness of Caramel Cream Cheese Pie, blending a buttery biscuit base, velvety cheesecake, and luscious caramel s
Eggless cupcakes infused with Callebaut Gold caramel chocolate, topped with caramel buttercream and golden drizzle. Rich, elegant,
Soft and fluffy whole wheat pita bread made with simple ingredients. Perfect for wraps, sandwiches, or dipping. A wholesome homema