Your are here : HomeBakewareSilicone Moulds Gem 100 by Silikomart
| Item in Box | |
| Item(s) | 1 |
| Warranty | |
| Warranty Duration | No Warranty |
| Weight & Volume | |
| Net Weight | 275 grms approx |
| Gross Weight | 350 grms |
| Cavity Volume | 100 ml |
| Info & Utility | |
| Material | Silicone |
| Microwave Safe | Yes |
| Oven Safe | Yes |
| Bakeware Dimension | |
| Length | 61 mm |
| Width | 61 mm |
| Height | 30 mm |
Light your shop window up with precious and perfect creations with GEM100. Classic and modern at the same time, GEM100 mould enables you to make monoportions with a volume of 100 ml characterized by a simple and harmonious style. Its unique design is due to the special and innovative border placed in the upper part of each cavity which gives a particular rounded shape to the base of preparations. GEM100 is a very versatile mould, suitable for semifreddos, ice-creams and baked creations.
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Store in Clean & Dry Place
Please find below the shipping rates for HCO Hotel and Home Concepts Pvt Ltd Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| Rs 0 to 1000000 | Rs 150 |
Sold By : Green Kitchen
Sold By : Adinath
Sold By : Butler
Sold By : Green Kitchen
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
A rich and moist mocha coffee cake loaded with chocolate chunks, perfect for breakfast or dessert with a cup of hot coffee.
Enjoy the creamy richness of Caramel Cream Cheese Pie, blending a buttery biscuit base, velvety cheesecake, and luscious caramel s
blueberry cupcake, eggless cupcake, fresh blueberry recipe, blueberry buttercream, summer cupcake, fruity dessert
These decadent chocolate cookies are packed with crunchy nuts and coated in a rich chocolate and nut mixture for extra indulgence.