Your are here : HomeDisposableBake and Serve 165 X 65 X 45 mm - Brown Plum Cake Mould
| Item in Box | |
| Item(s) | 10 |
| Dimension | |
| Length | 165 mm |
| Width | 65 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | |
| Net Weight | 80 grms |
| Gross Weight | 150 grms |
| Specification | |
| Applications | Cake |
| Material | Paper |
| Microwave Safe | Yes |
| Owen Safe | Yes |
| Paper Type | Greaseproof |
| Country of Origin | Italy |
| Warranty | |
| Warranty Duration | No Warranty |
Plum Cake are made up of the corrugated paper glued together externally. All papers are certified for food contact by lsega European Board. Ideal for baking 200 gm plum cake.
Note : The packaging bag might develop some wrinkles while shipping due to limitation with packging space in outer box of the order
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Please find below the shipping rates for 72interactive Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| Rs 0 to 100000 | Rs 350 |
Sold By : HCO Hotel & Home
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
Classic Rustic Ciabatta with a crisp crust and airy interior, perfect for sandwiches or dipping in olive oil. A true artisan delig
A hearty rye sourdough bread, perfect for everyday enjoyment with a tangy twist from sourdough fermentation.
Eggless mocha cupcakes combining rich cocoa and espresso flavor, topped with silky coffee buttercream. Perfect for coffee lovers a
A moist and creamy classic Tres Leches Cake soaked in three types of milk, topped with airy whipped cream for a heavenly bite.