Your are here : HomeBakewarePie & Tart Moulds 3 inch Perforated Round Tart Ring
| Item in Box | |
| Item(s) | 1 |
| Warranty | |
| Warranty Duration | No Warranty |
| Weight & Volume | |
| Net Weight | 60 Gram approx |
| Gross Weight | 150 Gram |
| Info & Utility | |
| Material | Stainless Steel |
| Applications | Tarts,Shortcrust Pastries,Shortbread,Puffs |
| Microwave Safe | Yes - Convection |
| Oven Safe | Yes |
| Country of Origin | India |
| Bakeware Dimension | |
| Length | 80 mm |
| Width | 80 mm |
| Height | 35 mm |
These tart rings with perforations are ideal for shortbreads, mousse, puffs, cakes, and shortcrust pastries. To evenly cook the tart edges, the rings are dotted with holes. The rings are flexible for easy removal and always return to their original shape. These rings can be placed in the freezer, blast chiller, or oven.
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Wash your ring before the first use, and then after each use. Use only for the intended purposes.
Please find below the shipping rates for 72interactive Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| Rs 0 to 100000 | Rs 350 |
Sold By : Butler
Sold By : Butler
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
Soft and fluffy whole wheat pita bread made with simple ingredients. Perfect for wraps, sandwiches, or dipping. A wholesome homema
Eggless mocha cupcakes combining rich cocoa and espresso flavor, topped with silky coffee buttercream. Perfect for coffee lovers a
A refreshing and creamy mango mousse cake with a crunchy biscuit base. Perfect for summer desserts, it’s light, fruity, and
A rich and moist mocha coffee cake loaded with chocolate chunks, perfect for breakfast or dessert with a cup of hot coffee.