Your are here : HomeBakewareCupcake & Muffin Moulds Silikomart Mini Muffin Silicone Mould SQ007
| Item in Box | |
| Item(s) | 1 |
| Warranty | |
| Warranty Duration | No Warranty |
| Weight & Volume | |
| Net Weight | 855 grms |
| Gross Weight | 1000 grms |
| Cavity Volume | 40ml |
| Info & Utility | |
| Material | Silicone |
| Applications | Muffins |
| Microwave Safe | Yes |
| Oven Safe | Yes |
| Country of Origin | Italy |
| Cooktop Safe | No |
| Induction Stove Safe | No |
| Bakeware Dimension | |
| Length | 600 mm |
| Width | 400 mm |
The largest format was designed on the basic of a more efficient use of the cooking surface, thus reducing the preparation time by optimising production thanks to the use of a single mould. Given the flexible structure, their non-stick properties and there particularly smooth, glossy interior enabling the most difficult product to be created with easy, the 100% safe. 600 x 400 mm silicon moulds by Silikomart Professionals may be used by both for freezing and for baking in fan-assisted oven and microwave.
The Advantages of Silicone Moulds
Legal Disclaimer
This is to inform customers that actual product packaging and materials may contain additional and different info than what is displayed on our website. We recommend that you do not depend solely on the info available and you always read labels, warnings, and directions before using or consuming a product.
Do's :
Don’t's :
Please find below the shipping rates for 72interactive Store on Bakerykart. The below rates are not applicable for products with extra shipping.
| Cart Total | Shipping Charges |
| Rs 0 to 100000 | Rs 350 |
Sold By : 72interactive
Sold By : HCO Hotel & Home
Join the vibrant baking community on Bakerykart, where passionate chefs, expert bakers, and baking enthusiasts share their favorite baking recipes. From delectable cakes to flaky croissants, mouthwatering pies to creamy puddings, discover the most popular recipes loved by the entire baking community. Get inspired and create delicious treats with our curated collection of baking recipes.
Enjoy the creamy richness of Caramel Cream Cheese Pie, blending a buttery biscuit base, velvety cheesecake, and luscious caramel s
A moist and creamy classic Tres Leches Cake soaked in three types of milk, topped with airy whipped cream for a heavenly bite.
Eggless vanilla cupcakes topped with mango buttercream and fresh mango cubes. A soft, tropical treat with the sweetness of summer
A rich caramel ganache tart made with Callebaut Gold and W2 chocolate - a decadent dessert that melts in the mouth with smooth te